Дене шынықтыру және спорттың теориялық негіздері кафедрасының ғылыми-зерттеу жұмысы

Кафедраның профессор-оқытушылар құрамы спортшыларды даярлаудың теориялық, әдіснамалық және әдістемелік мәселелерін қамти отырып, дене шынықтыру және спорт саласындағы болашақ мамандарды даярлау теориясы мен практикасын синтездеу бағытында ғылыми-зерттеу қызметін жүргізеді.

Кафедрада ғылыми-зерттеу тақырыбы аясында жыл сайын “Білім беру, дене мәдениеті, спорт және туризмдегі инновациялар” атты халықаралық ғылыми-практикалық конференция, Қазақстан спорт психологтарының шетелдіктердің қатысуымен республикалық ғылыми-практикалық конференция өткізіледі.

Кафедраның профессор-оқытушылар құрамы “Жас қанат” ғылыми үйірмесінде студенттермен ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізеді.

Кафедра құрамында 4 педагогика ғылымдарының докторы, ЖАК профессоры, 9 педагогика ғылымдарының кандидаты, 4 PhD докторы, 5 оқытушы Қазақ спорт және туризм академиясының докторантурасында оқиды. Кафедраның аға оқытушысы А.В. Жидовинова Васил Левски атындағы ұлттық спорт академиясында, София, Болгария, PhD дәрежесін алу үшін диссертация қорғайды.

Erasmus + академиялық ұтқырлық шеңберінде кафедраның аға оқытушысы М.Б. Нұрмұхамбетова 2022 жылы Литва спорт университетінде спорттық психология бойынша дәріс курсын оқыды, Литва қ., 2023ж. профессордың м. а., PhD Шалабаева Л.И. Гранада университетінде (Испания) спорттық психология бойынша дәріс курсын оқыды.

Жыл сайын кафедраның ПОҚ оқулықтар, монографиялар, оқу және оқу-әдістемелік құралдар шығарады. Кафедра меңгерушісі, PhD Белегова А.А. “Болашақ дене шынықтыру мұғалімінің рефлексивтік мәдениеті” атты оқу құралын және “Болашақ дене шынықтыру мұғалімдерінің рефлексивтік мәдениеті: теориясы мен практикасы”монографиясын шығарды.

Педагогика ғылымдарының докторы, ЖАК профессоры Хаустов С.И. 2023 жылы “Адамды үйлесімді жетілдіру  үшін күш қабілетін тәрбиелеу” атты  монографиясын шығарды. PhD Сураншиева М.К.,  И.Р. Халитовамен, А.И. Булшекбаевамен бірлесіп “Әлеуметтік педагогика” оқу құралын шығарды, авторлық куәлік № 38935. Сондай-ақ, Сураншиева М.К., З. Бейсенбайқызымен  бірлесіп “Кіріктіре оқыту технологиясының сипаты” атты ғылыми-әдістемелік нұсқаулық шығарды.

Кафедраның аға оқытушысы Л.И. Голоха, А.Б. Ермаханова, Д. К. Нұрмұханбетова, И.В. Гусаков, Н.Э. Кефер, С.В. Токаревамен бірлесіп “Су алаңындағы спорт резервінің техникалық дайындығын арттыру”, “Артистік жүзудегі спорт резервінің техникалық дайындығын арттыру”, “Техникалық дайындықты арттыру”, “Қазақстан Республикасының су спорт түрлерінде спорт резервін дайындауды психологиялық-педагогикалық сүйемелдеуді жетілдіру”атты әдістемелік ұсынымдар сериясын шығарды.

Педагогика ғылымдарының докторы, кафедра профессоры И.Ф. Андрущишин спорттық психология бағыты бойынша “Дене шынықтыру және спорт саласындағы психологиялық-педагогикалық бақылау”, “Спортшыларды даярлаудың психологиялық-педагогикалық мәселелері” атты екі оқу құралын және “Спорттық қызметтің сәттілігінің психологиялық факторлары” монографиясын шығарды.

Кафедраның аға оқытушысы А.В. Жидовинова “Дене шынықтыру теориясы мен әдістемесі” оқу құралын жариялады, онда оқушылар мен халықтың дене тәрбиесіндегі заманауи үрдістерді көрсетті.

PhD қауымдастырылған профессор Шалабаева Л.И. “Инклюзивті білім беру” оқу құралын және “Жасөспірім кезіндегі қарым-қатынастың диалогтық формасын дамыту” атты монографиясын шығарды.

Кафедраның аға оқытушысы А.С. Балтина Т. Б. Искаковпен бірлесіп “балардың денесі тәрбиесінде дзюдо элементтерін қолдан”атты оқу құралын жариялады.

Ғылым және стратегиялық даму жөніндегі Проректор, кафедраның қауымдастырылған профессоры, PhD Дошыбеков А.Б. “жалпы білім беретін мектептің жұмыс жүйесіне олимпиадалық білім беруді енгізудің виртуалды форсайт-зертханасы”ҚР Ұғм қаржыландыратын ғылыми жобаны басқарады.

Кафедраның аға оқытушысы Г. Б. Көпжанов ҚР МҒМ қаржыландыратын екі ғылыми жобаға қатысады: “жалпы білім беретін мектептің жұмыс жүйесіне олимпиадалық білім беруді енгізудің виртуалды форсайт-зертханасы”, “Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымы ((WHOQOL-BREF) Kaz) шкаласының көрсеткіштерін талдау негізінде ЖОО білім алушыларының салауатты өмір салтын қалыптастыру”

Кафедраның профессорлық-оқытушылық құрамы ғылыми-зерттеу қызметінің деректерін ҚР МНҰ БСҒСН журналдарында, Scopus базасының cite Score бойынша процентиль көрсеткіші бар журналдарда, сондай-ақ Web of Science базасында, Қазақстан Республикасының, алыс және жақын шет елдердің халықаралық ғылыми конференциялары материалдарының жинақтарында белсенді жариялайды.

“Дене шынықтыру және спорттың теориялық негіздері” кафедрасы болашақ мамандарды даярлаудағы заманауи үрдістерге бағдарланған ғылыми және педагогикалық сараптамалық әлеуеттің орталығы болып табылады. Кафедраның профессор-оқытушылар құрамының халықаралық және республикалық ғылыми-практикалық конференцияларға жыл сайын қатысуы, академиялық ұтқырлыққа қатысуы, жетекші журналдарда жарияланымдардың жоғары деңгейі кафедраның дене шынықтыру және спорт саласындағы инновацияларды ғылыми дамытуға және қолдауға ұмтылысы туралы куәландырады.