Бокс және ауыр атлетика кафедрасының тарихы

2623423Бокс, ауыр атлетика және шығыс жекпе-жек кафедрасының профессорлық-оқытушылық құрамы

Бокс ауыр атлетика кафедрасында мамандану түрі ретінде 1946 жылы ашылды. Қазифк-тің алғашқы оқытушыларының бірі республиканың бірнеше дүркін чемпиондары и.Хасанов, г. Рожков, А. Карпов болды. Орта Азия мен Қазақстан Республикаларының спартакиадасында, сондай-ақ еліміздің ең мықты боксшыларымен жарыстарда олар жетілген шеберліктерін көрсетіп, жеңімпаз атанды. Дене шынықтыру институтының үздік боксшылары біздің елде ғана танымал болған жоқ. Мәселен, г. Рожков Бухаресттегі студенттік ойындардың жүлдегері, В. Каримов, А. Кадетов, М. Омаров, и. Хасанов – түрлі халықаралық жарыстардың жеңімпаздары.

1959 жылы А. Кадетов КСРО халықтарының II спартакиадасының чемпионы атанды. Жас талантты боксшылар Бүкілодақтық рингте:и.Гильдин, в. Лопатников, М. Омарғалиев, А. Нұрмаханов және т. б. танылуда.Дене шынықтыру институтының студенттері 1961 жылы Тбилисиде өткен Бүкілодақтық Универсиаданың жүлдегерлері атанды. Команда құрамында В.Лопатников, А. Нұрмаханов, и. Гильдин, с. Либерман, М. Омарғалиев, с. Абденалиев, г. Жарылғапов, ж. Төлегенов, К. Нұрғазин өнер көрсетті. 1963 жылы КСРО халықтарының III спартакиадасында А. Нұрмаханов қола жүлдегер атанды, ал “Ганефо” І Азия ойындарында Джакартада алтын медаль жеңіп алды.

1970-2024 жылдар аралығында кафедра бокстан, ауыр атлетикадан, армрестлингтен және пауэрлифтингтен 160-тан астам спорт шеберлерін дайындады. Олардың қатарында әлем чемпионы В.Рачков, ж. Әлімханұлы, Н. Қызайбай, Д. Елеусінов, Е. Гунько, А. Нұрлыбекова, Р. Мейер, Д. Устинов, Н. Әділетұлы, Олимпиада ойындарының чемпиондары мен жүлдегерлері в. Демьяненко, Б. Жұмаділов, Е. Ибраимов, Б. Артаев, Б. Сәрсекбаев, с. Сәпиев, д. Шәкімова, Д. Елеусінов, и. Ильин, 1996 жылғы Атланта Олимпиадасының қатысушысы М. Юрченко, 1993 жылғы Достық армия ойындарының жеңімпазы Т. Бердібеков және 2010 жылғы Азия ойындарының чемпионы. С. Хасенова, 2013 жылғы Дүниежүзілік Универсиаданың күміс жүлдегері Р. Рустамов және т. б.

Жыл сайын Студенттер арасында бокстан халықаралық турнир өткізіледі. 2010 жылы Ермахан Ибраимов, 2000 жылғы Олимпиада чемпионы педагогика ғылымдарының кандидаты ғылыми дәрежесін алу үшін кандидаттық диссертациясын қорғады. Бокс, ауыр атлетика және шығыс жекпе-жегі кафедрасында бокс, ауыр атлетика және шығыс жекпе-жегі мамандықтарынан басқа студенттер бодибилдинг, армрестлинг және пауэрлифтинг мамандықтары бойынша оқиды. Қол күресі бойынша қошқарлар в, Молгаждар А, Момух-оглы Р. – халықаралық дәрежедегі спорт шебері, Әлем және Азия чемпионаттарының жүлдегерлері.

Ахмадиев толғар Мұхтарұлы-кафедра меңгерушісі, магистр, ҚазСТА түлегі, ҚазСТА доценті, халықаралық дәрежедегі спорт шеберi.