ТӘРБИЕ, ӘЛЕУМЕТТІК ЖӘНЕ СПОРТТЫҚ-БҰҚАРАЛЫҚ ЖҰМЫС ЖӨНІНДЕГІ БӨЛІМ

Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің 2018 жылғы 30 қазандағы №595 бұйрығымен бекітілген Білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларының 56-57 тармақтарына сәйкес “ЖОО-ның тәрбиелік қызметі білім беру үдерісінің құрамдас бөлігі болып табылады және патриотизмді, азаматтықты, интернационализмді, жоғары адамгершілікті, құқықтық мәдениетті, конфессияаралық толеранттылықты қалыптастыруға, сондай-ақ білім алушылардың жан-жақты қызығушылықтары мен қабілеттерін дамытуға бағытталған”.

Заманауи білім берудің басты міндеті оқыту ғана емес, сонымен бірге жоғары интеллектуалды, азаматтық және адамгершілік ұстанымдары бар, патриоттық сезімі дамыған, мемлекеттік рәміздерге, тарихи өткенге және мәдени мұраға терең құрметпен қарайтын әлеуметтік белсенді тұлғаны қалыптастыру. Тұлғаның өзін-өзі жетілдірудегі осы маңызды қасиеттерді дамыту тәрбие жұмысының басты міндеті болып табылады. Бізде студенттердің мәдени-бұқаралық және спорттық-сауықтыру іс-шараларына, көркемөнерпаздар қойылымдарына, қызығушылық клубтарына қатысуы үшін барлық жағдай жасалған.

Тәрбие жұмысының негізгі бағыттарына мыналар жатады:

• кәсіби-бағдарлы тәрбие;
  • патриоттық және азаматтық-құқықтық тәрбие;
  • мәдени-адамгершілік тәрбие;
  • дене шынықтыру-сауықтыру тәрбиесі;
  • студенттік өзін-өзі басқару шеңберіндегі тәрбие.

Академияның тәрбие жұмысының негізгі міндеттері:

• Тәрбие жұмысын кешенді (үйлестіру), ағымдық жоспарлауды қамтамасыз ету және оны жүзеге асыру;
  • Оқу, ғылыми-зерттеу және тәрбие қызметінің тұтастығы мен өзара байланысын қамтамасыз ету;
  • Студенттердің жалпы адамзаттық құндылықтар мен гуманистік мұраттарға бағдарлануын дамыту, мәдениетке тәрбиелеу және адамгершілік қасиеттерін қалыптастыру;
  • Академия студенттерінің өзін-өзі басқару жүйесін дамытуға жәрдемдесу;
  • Академия ішінде жастар және студенттік қоғамдық бірлестіктердің, шығармашылық клубтардың, секциялардың, үйірмелердің қызметін ұйымдастыруға жәрдемдесу.
  • ҚазСТА Студенттерінің, ПОҚ және қызметкерлердің салауатты өмір салтын, дене шынықтыру және бұқаралық спорт түрлерін насихаттау.

Академиядағы тәрбие іс-әрекеті бірнеше деңгейде құрылады: университет, факультет, кафедра деңгейінде, сонымен қатар студенттік өзін-өзі басқару деңгейінде.

Академиядағы барлық деңгейлер арасындағы тәрбие жұмысын үйлестіруді тәрбие және спорт жұмысы жөніндегі проректор жүзеге асырады.

Академиялар Білім алушылар үшін әлеуметтік жағдайлар құрылды:

• өзіндік жұмысты орындау шарттары (кітапханалар, оқу залдары, интернетке қосылу, зертханалар және т.б.);
  • бос уақытты мәдени өткізуге арналған жағдайлар – акт залы;
  • мүмкіндігі шектеулі студентке оқуда және әлеуметтенуде кәсіби көмек көрсету;
  • басқа қалалардан келген студенттердің тұруына арналған жағдайлар – жатақханалар;
  • студенттердің тамақтануын ұйымдастыру;
  • педагог-психологпен жеке консультациялар өткізуге арналған кабинеттің болуы;
  • кедергісіз сәулеттік орта;
  • мүмкіндігі шектеулі студенттер үшін тәжірибеден өту орындарын таңдау.

Академияда мүмкіндігі шектеулі студенттерге көмек көрсету орталығы жұмыс істейді.

Студенттің әлеуметтік көрсеткіштер бойынша өтініші негізінде академия оқу ақысына жеңілдіктер береді.

Академия басшылығы әлеуметтік желілердің ағымдағы жағдайын үнемі талдап отырады. білім алушылардың жағдайын жақсарту бойынша ұсыныстар әзірлейді.

Білім алушылардың шағымдары мен шағымдары міндетті түрде тіркеледі, осылайша алынған мәліметтер академияның әртүрлі деңгейлерінде талданады: эдвайзер – орынбасары. декан – ТӘжСБЖ жөніндегі бөлімінің басшысы.

Мерзімді түрде әлеуметтік жағдайларға тексерулер жүргізіледі арқылы білім алушыларды:

• ішкі тексерулердің;
  • ТӘжСБЖ жөніндегі бөлімінің қызметкерлерінің жатақханаларға, білім алушылардың өзіндік жұмыс орындарына баруы;
  • студенттік жатақханалардағы ПОҚ кезекшіліктері.

“СТУДЕНТТЕР АЛЬЯНСЫ” СТУДЕНТТІК ӨЗІН-ӨЗІ БАСҚАРУ ОРГАНЫ

Студенттердің әлеуметтік жағдайларының кепілдендірілуі және белсенді қатысуы үшін, қауымының өкілдері алқалы органдарға қатыса алады.

Академияда ақшалай түрдегі ынталандыру қарастырылған, белсенділер мен ерекше көзге түскен студенттерге конкурстарда, конференцияларда, олимпиадаларда, жарыстарда студенттерге берілетін сыйақылар бар.

Қызметі Студенттер Альянсының жастар саясатын жүзеге асыруға және оны бекітілген жоспарға сәйкес жан-жақты жүзеге асыру шараларын әзірлеуге бағытталған.

Студенттер Альянсының құрылымына мыналар кіреді: Студенттер Альянсының төрағасы; студенттік ректорат, академиялық топтардың жетекшілері, бағыттар бойынша клуб жетекшілері.

Студенттер Альянсының өкілдері түрлі іс-шараларды ұйымдастыруға қатысады және Академия клубтарының жұмысын үйлестіреді.

ЖАТАҚХАНАНЫҢ СТУДЕНТТІК КЕҢЕСІ

ҚазСТА Жатақхананың студенттік кеңесі жатақханада тұратын студенттердің мүдделерін қорғайды, студенттердің тұрмыстық жағдайларын жақсартуға қатысты академия әкімшілігімен өзара әрекеттеседі.

Жатақханадағы Ішкі тәртіп ережелерінің талаптарының орындалуын қамтамасыз ету үшін Академия мен жатақхана әкімшілігіне көмек көрсетеді. Қауіпсіздік техникасы бойынша тұрғын бөлмелердің санитарлық-гигиеналық және эстетикалық жағдайының сақталуын бақылауды жүзеге асырады.

Тұрғындардың бос уақытын және тұрмысын ұйымдастырады, салауатты өмір салтын насихаттайды.

Жоспарланған іс-шараларды, ағымдағы мәселелерді талқылайды және бекітеді, тиісті шешімдер қабылдайды.

Студенттік кеңестің мүшелері ашық дауыс беру арқылы сайланады.

ТӘжСБЖ жөніндегі бөлім басшы – Серікова Саяна Сәбитқызы

Тәрбие және әлеуметтік жұмыс жөніндегі менеджер – Батхолдина Жанар Елтайқызы

Спорттық-бұқаралық жұмыс жөніндегі менеджер – Абдикеримқызы Меруерт

ТӘжСБЖ жөніндегі бөлімінің маманы – Сейітқожа Мирас Асқарұлы

Байланыстар:

+7 747 842 72 32    Серікова С.С.

Мекен-жайы: 050022 Алматы қ., Абай даңғылы, 85

11 кабинет