Қысқы және күрделі-техникалық спорт түрлері кафедрасының тарихы

Қысқы және күрделі техникалық спорт түрлерін кафедрасының  миссиясы – дене шынықтыру және спорт облысының бойынша негізделген нарығының қажеттіліктері жоғары білікті мамандарды 10 қысқы және күрделі-техникалық түрлері, дайындау болып табылады. Оқу сабақ сапалы өткізу алу үшін академиясының студенттеріне терең білім беріледі. Қазіргі күні қысқы және күрделі техникалық спорт түрлерін кафедрасында 10 оқытушы 2 зертханашы. Оның ішінде ПОҚ-ның ғылыми дәрежелері мен ғылыми – 5, 3 педагогика ғылымдарының кандидаты, 1 профессор ВАК, 3 доцент ВАК, 1 PhD докторы, 3 аға оқытушы, оқытушы жұмыс істейді.

Қысқы және күрделі техникалық спорт түрлерін кафедрасы қысқы спорт түрлері кафедра базасында  2009 жылы құрылды. 2014 жылдың шілде айынан бастап кафедра меңгерушісі  Георгий Андреевич Плахута.

1981ж. ол КазДШИ бітірген және оны аяқталғаннан кейін жас маман ретінде шаңғы спорты кафедрасында оқытушы болып қалдырылды,,. Ұзақ уақыт бойы бұқаралық дене шынықтыру-сауықтыру және туризм кафедрасында жұмыс істеді.

17 жыл бойы кафедраны Виктор Иванович Акимов, биатлон спорт бойынша спорт шебері, қазақстан чемпионы, Кеңес Одағының чемпионы, педагогика ғылымдарының кандидаты, профессор КазАСТ. Бұл жоғары білікті шаңғышы, ол толағай табыстарға қол жеткізді, шаңғы жарысынан,  тамаша атақты спорт шеберлерің дайындады.

В. И. Акимов және кафедраның профессорлық-оқытушылық құрамы кандидаттық және докторлық диссертациялар жоғары деңгейде қамтамасыз басшылық етті, ал қазір магистранттар және докторанттармен кем емес жұмыс істеуде. В. И. Акимов академиялық жұмысына, бірнеше жыл бойы республикалық студенттік ғылыми-зерттеу жұмыстары комиссияның төрағасы бола отырып көп күш береді.

1949 жылы шаңғы спорт кафедрасы ашылған, ол қазіргі кафедрасының үшін негіз болды. Оны басқарып отырған меңгерушісі Сергей Сергеевич Гиржон.

1950-1952 жылдар аралығында кафедраны басқарған спорт шебері И. Ю. Федосов. Содан соң, оны 2 жыл кафедраны басқарған Муратхан Таникеевич Таникеев, Ленинград П. Ф. Лесгафт атындағы дене шынықтыру институтын 1947 жылы бітірген. Барлық кейінгі жылдары, ол спорт тарихымен айналысты, профессор және ғылым докторы болған.

1954-1967 жылдары шаңғы спорты кафедраның меңгерушісі доцент Геннадий Матвеевич Терещенко, ҰОС қатысушысы болды.

1967 жылы шаңғы спорт кафедрада меңгерушісі сайланды педагогика ғылымдарының кандидаты Семен Аристархович Лактионов. Бұл лауазымы, ол 1975 жылға дейін атқарды.

1975 жылы Петр Антонович Дельвер кафедра меңгерушісі болып сайланды. Институтты аяқтағаннан кейін 1958 жылы кафедрасында оқытушы болып қалдырылды үздік түлектерінің мамандардын бірі- тау шаңғы спортынан бірнеше дүркін жеңімпазы бүкілодақтық жарыстың қатысушысы және жүлдегері, халықаралық жарыстардың бірнеше дүркін жеңімпазы, бүкілодақтық студенттік жарыс. Бұл толық тізімі емес оның спорттық жетістіктер бойынша тау шаңғысы спорты.